KapiBados Loncası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KapiBados Loncası

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

EPİLEPSİ NEDİR ?

3 posters
YazarMesaj
RouGe

RouGe

EPİLEPSİ NEDİR ? Empty
MesajKonu: EPİLEPSİ NEDİR ?   EPİLEPSİ NEDİR ? EmptySalı Ekim 26, 2010 4:49 am

Epileptik nöbet, beyindeki hücrelerin kontrol edilemeyen, ani, aşırı ve anormal deşarjlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Epilepsi, halk arasında "sara" olarak bilinir.

Basitleştirilmiş şekliyle epilepsi nöbeti kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır. Beyin hücreleri arasındaki uyumlu çalışma, elektriksel sinyallerle sağlanır. Nöbetin nedeni, bir tür beklenmeyen elektriksel uyarı olarak düşünülebilir. Kısaca; epileptik nöbet beynin kuvvetli ve ani elektriksel boşalımı sonucu oluşan kısa süreli ve geçici bir durumdur.

Nöbet Türleri:

Epilepsi nöbetleri, çoğu zaman insana çok uzun sürüyor gibi gelse de 1-3 dakika içinde kasılmalar biter ve hastalar belli bir süre sonra nöbet öncesindeki normal aktivitelerini kazanırlar.

Epilepsi nöbetleri, değişik tiplerde olabilir. Nöbetler; büyük (genel, jeneralize tonik-klonik, grand mal, kasılma-çırpınma ile karakterize) yada küçük (kısmi, parsiyel, sadece yüz, kol yada bacakta kasılma[basit parsiyel] veya anlamsız konuşma ve davranışlar ile karakterize[kompleks parsiyel]) nöbetler şeklinde ortaya çıkabilir.

Kompleks parsiyel nöbetler ile basit parsiyel nöbetlerin farkı, basit parsiyel nöbetlerde bilincin tümüyle açık olmasıdır. Sık rastlanan belirtiler; ani korku, daha önce olmuş bir olayı olmamış gibi veya olmamış bir olayı olmuş gibi hissetme (deja-vu, jamais-vu), daha önce tanımadıklarını tanırmış gibi, tanıdıklarını tanımazmış gibi hissetme, hoş olmayan kokular ve tadlar, mideden yukarı doğru yükselen tarifi güç, hoş olmayan bir his (aura), başın çevrilmesi, kolun yukarı kalkması, kol ve bacaklarda sıçrayıcı, kasılıp gevşeme şeklinde hareketler olabilir.

Ayrıca kısa süreli (5-20 saniye), gözlerini dikip sabit bakma, bu anda cevapsızlık şeklinde, kasılmasız dalma nöbetleri (absans) ile; özellikle sabahları uykudan uyandıktan sonraki dönemlerde ortaya çıkan ve kollarda sıçrama-atmalar tarzında myoklonik nöbetler de olabilir.

Tedavisi:

İlaçla veya nöbet türüne göre cerrahi yolla tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlaçla tedavi 3-5 yıl arasında değişmektedir. Bu süre bitiminde hiçbir şekilde nöbet olmamışsa ilaçlar bıraktırılır ve nöbet görülürse tekrar ilaç tedavisine başlanır.

Sebepleri:

* Beyin tümörleri
* Beyin kanaması
* Gebelik sırasında; oksijen veya gıda eksikliği
* Yeni doğanın uzun süreli sarılık geçirmesi
* Yüksek ateş
* Bazı zehirlenmeler
* B6 vitamini eksikliği
* Psikolojik etkenler
* Şeker hastalığı
* Kanda kalsiyumun düşmesi
* Yüksek tansiyona bağlı beyinsel bozukluklar

Nöbeti Tetikleyen Nedenler:

* Tv, bilgisayar
* Uykusuzluk
* Açlık
* Yorgunluk
* Üzüntü, stres
* Yanıp sönen ışıklar (Örn: Barlardaki ışıklar, fotoğraf makinasının flashları)
* Alkol, kafeinli içecekler

NOT: Yazının bazı yerleri alıntı, bazı yerleri bana aittir. Eksik yazdığım yerler olabilir. Daha sonra aklıma geldikçe yazabilirim.
scadaman

EPİLEPSİ NEDİR ? Empty
MesajKonu: Geri: EPİLEPSİ NEDİR ?   EPİLEPSİ NEDİR ? EmptySalı Ekim 26, 2010 5:16 am

paylaşım içn teşekkürler ipek
efendi

efendi

EPİLEPSİ NEDİR ? Empty
MesajKonu: Geri: EPİLEPSİ NEDİR ?   EPİLEPSİ NEDİR ? EmptySalı Ekim 26, 2010 7:09 am

paylaşım için teşekkürler ipek ...........
RouGe

RouGe

EPİLEPSİ NEDİR ? Empty
MesajKonu: Geri: EPİLEPSİ NEDİR ?   EPİLEPSİ NEDİR ? EmptySalı Ekim 26, 2010 7:11 am

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.
efendi

efendi

EPİLEPSİ NEDİR ? Empty
MesajKonu: Geri: EPİLEPSİ NEDİR ?   EPİLEPSİ NEDİR ? EmptySalı Ekim 26, 2010 7:57 pm

nedemek ben herşeyi okuyorum zaten vakit geçiriyorum arada bişeyler öğreniyorum Smile

EPİLEPSİ NEDİR ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sen AŞK Nedir Bilirmisin?